Historia kliniki

Rys historyczny od 1961 do dziś

Zapraszamy do zapoznania się z załączonymi biogramami kierowników Klinik

          W 1961 r. z inicjatywy prof. Mariana Weissa została utworzona na bazie Stołecznego Centrum Rehabilitacji w Konstancinie Katedra i Klinika Rehabilitacji Akademii Medycznej w Warszawie. Była jedną z pierwszych Klinik Rehabilitacji powstałych przy uczelniach medycznych w Europie, drugą w Polsce – po powołanej rok wcześniej w Poznaniu. Przez 20 lat Kliniką kierował jej założyciel – prof. dr hab. n. med. Marian Weiss, a po jego tragicznej śmierci – prof. dr hab. n. med. Jerzy Edward Kiwerski. Od chwili powstania Klinika spełnia ważne funkcje kliniczne i dydaktyczne, prowadzi działalność naukową. Najważniejszą jej funkcją jest działalność dydaktyczna. Od roku 1967 studenci VI roku obu Wydziałów Lekarskich Akademii Medycznej w Warszawie odbywali zblokowane zajęcia, trwające tydzień dla każdej grupy dziekańskiej.

Zespół dydaktyczny opracował skrypt dla studentów polsko- i anglojęzycznych, który ułatwił proces nauczania w zakresie rehabilitacji. Klinika bierze również czynny udział w szkoleniu podyplomowym, organizując szereg kursów dokształcających, wprowadzających i atestacyjnych, przed egzaminami specjalizacyjnymi w zakresie rehabilitacji medycznej oraz rehabilitacji ruchowej. Przez wiele lat Klinika prowadził egzaminy specjalizacyjne na I oraz II stopień specjalizacji w dziedzinach rehabilitacji. Od momentu wprowadzenia nowego systemu specjalizacji Klinika organizujowała egzaminy państwowe w zakresie rehabilitacji medycznej przeprowadzane pod przewodnictwem jej Kierownika. Od wprowadzenia wojewódzkiego nadzoru specjalistycznego zadania Konsultanta Wojewódzkiego zawsze pełnił Kierownik Kliniki Rehabilitacji – początkowo prof. Marian Weiss, a od 1981 r. – prof. Jerzy E. Kiwerski. Do ich obowiązków – poza nadzorem merytorycznym – należała organizacja egzaminów na I stopień specjalizacji z rehabilitacji medycznej i ruchowej dla specjalizujących się z województwa warszawskiego, a zwykle również województw sąsiednich. Nastepnie funkcję Konsultanta Województwa Mazowieckiego przejął adiunkt Kliniki – dr n. med. Marek Krasuski, w miejsce powołanego na stanowisko Konsultanta Krajowego w zakresie rehabilitacji medycznej – prof. Jerzego E. Kiwerskiego. Pracownicy Kliniki byli i są członkami wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Niemałe byłyteż osiągnięcia badawczo-naukowe naszej Kliniki. Pracownicy Kliniki kierowali bądź uczestniczyli w realizacji licznych prac prowadzonych w ramach badawczego projektu polsko-amerykańskiego, czego efektem było opublikowanie dwu opracowań zbiorowych – Myoplastic amputation oraz Early therapeutic, social and vocational problems in the rehabilitation of persons with spinal cord injuries wydanej przez Plenum Press w Nowym Yorku. Uczestniczyli w wielu pracach prowadzonych w ramach centralnych (CPBR) i resortowych projektów badawczororozwojowych poświęconych trudnym problemom leczenia urazów oraz schorzeń kręgosłupa, rdzenia kręgowego, obwodowego układu nerwowego, leczeniu wad wrodzonych i nabytych, wad postawy, bocznych skrzywień kręgosłupa, schorzeń zwyrodnieniowych narządu ruchu, problemom urazowych i naczyniowych amputacji, protezowania, aparatowania, wykorzystania metod funkcjonalnej elektrostymulacji i wielu innym ważnym problemom. Klinika przez wiele lat współpracowała z Wydziałem Mechaniki Precyzyjnej, Instytutem Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej Politechniki Warszawskiej. Wynikiem tej współpracy było pięć uzyskanych patentów. Współpracowaliśmy również z Wydziałem Rehabilitacji AWF w Warszawie, Kliniką Ortopedii AM we Wrocławiu, Instytutem Szkła i Ceramiki w Warszawie.

W roku 2012 zakończyła się współpraca Akademii Medycznej w Warszawie oraz Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER. Klinika została przeniesiona do Sport Medica SA (Carolina Medical Center), Warszawie na ul. Pory 78. Zajęcia ze studentami toczyły się w sposób niezmienny. Nadal odbywały się kursu dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinie rehabilitacji medycznej.Okrojony zespół współpracowników skupili się na pracy naukowej ukierunkoweje bardziej na teorię a niżeli na prace z pacjentem. Brali oni czynny udział w corocznych międzynarodowych konferencjach naukowych. Miedzy innymi na corocznych konferencjach organizowanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe ISPRM oraz ESPRM, których z czasem stali się członkami, co zaowocowało nawiązanie korzystnych kontaktów. W tym czasie utrudniony był również kontakt studentów z pacjentami. Niezadowolenie studentów ze sposobu realizacji programu nauczania, oraz brak wymaganych kryteriów naukowych niezbędnych na stanowisku kierownika Kliniki zaskutkowało odwołaniem dr Marka Krasuskiego ze stanowiska. W roku 2014 pełniącym funkcję kierownika Kliniki został dr n med. Piotr Tedero. Jednocześnie w dalszym ciągu ówczesny Dziekan Pierwszego Wydziału Medycznego poszukiwał osoby, która w pełni spełnia wymagania do kierowania kliniką. W 2015 roku konkurs na stanowisko Kierownika Kliniki Rehabilitacji wygrała dr hab. n med. Beata Tarnacka. Do zespołu dołączyła lek Justyna Frasuńska oraz studia doktoranckie podjęła lek Barbara Dobies-Krześniak. W październiku 2016 dzięki staraniom doc. Beaty Tarnackiej Klinka przeniosła swoja siedzibę do Szpitala Chirurgii Urazowej im. św. Anny w Warszawie na ul. Barska 16/20.

Rok akademicki 2016/2017 to była rewolucja w sposobie realizowania zając dydaktycznych dla studentów. Pracę w Klinice podjęła lek. Anna Lach-Gruba, a następnie lek Paweł Turczyn. Studenci ponownie zaczęli realizować program praktycznie zamiast teoretycznie. Praca naukowa zaczęła opierać się na pracy z pacjentem. Klinika podjęła współpracę z Uzdrowiskiem Kamień Pomorski. Dzięki tej współpracy i finansowaniu zapewnionemu przez Ministerstwo Rozwoju powstał Instytut Badawczy Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po Urazach Rdzenia Kręgowego. Rok akademicki 2017/2018 to ukłon w stronę studentów. Dzięki staraniom lek Pawła Turczyna powstało koło naukowe „ORTHOSIS”. Praca studentów zaowocowała czynnym udziałem studentów w Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Kamieniu Pomorskim „Robotyka i Wirtualna Rzeczywstosć w rehabilitacji”, której współorganizatorem była nasza Klinika. Pracownicy kliniki wraz z zaprzyjaźnionymi naukowcami z polski pod redakcją doc. Beaty Tarnackiej zaczęli pracę nad podręcznikiem dla studentów medycyny a także dla lekarzy pod tytułem „Rehabilitacja” wydanej w 2019 roku nakładam wydawnictwa AsteriaMed.

Październik 2018 roku to następne przenosiny. Klinika decyzją Prorektora ds. Klinicznych i Inwestycji Prof. Wojciecha Baraksatora została przeniesiona do Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji, gdzie dr hab. n med. Beata Tarnacka został kierownikiem Kliniki Kierowanie dwoma zjednoczonymi klinikami zarówno WUM jak i Instytutu stawia przed doc. Tranacką duże wyzwania, a jednocześnie cały zjednoczony zespół dostał wiatru w żagle. Jej praca została doceniona i w 2019 roku została ona Profesorem NIGiR. Cały zespół rehabilitacyjny, w którego skład wchodzą lekarze, fizjoterapeuci, masażyści nowozatrudniony psycholog terapeuci i technicy zebrali siły i dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas pracy nad realizacja grantu w Kamieniu Pomorskim oraz współpracy z dyrekcja Instytutu udało się uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność naukową pt. „System do rehabilitacji w wirtualnej rzeczywistości i telerehabilitacji”. Na pierwszym miejscu postawiono na zakup systemu umożlwiającego rehabilitację na odległość jakim jest Neuroforma. Zakupiono również nowoczesną bieżnię z możliwością analizy chodu umożliwiającą korekcję złych naleciałości. System Diego, przeznaczony do rehabilitacji kończyn górnych a także kompletny system handtutor przeznaczony do terapii ręki. Wszystkie systemu współpracują z nowoczesnym oprogramowaniem, które na bieżąco zbiera wyniki terapii pacjentów. Dzięki temu w niedługim czasie będzie można opublikować wyniki badań realizowanych przy użyciu wyżej wymienionego sprzętu. We wspólnych badaniach bierze udział cały zespół rehabilitacyjny przy finansowaniu wewnętrznemu WUM jaki i Instytutu aby praca naukowa była na najwyższym poziomie i z korzyścią dla pacjentów.

Razem z przenosinami do Instytutu przed pracownikami stanęło nowe wyzwanie a mianowicie kształcenie studentów kierunku fizjoterapia. Razem z doświadczonymi fizjoterapeutami Instytutu oraz wykładowcami WUM program nauczania został zmodyfikowany o nowoczesne technologie. Cały czas modyfikowany jest również program nauczania dla studentów kierunku lekarskiego. Modyfikacje programu dla obydwu kierunków są na bieżąco ewaluowane o najnowsze doniesienia naukowe jak i wyniki badań pracowników. Cały czas nie ustajemy w staraniach o pozyskiwanie nowych grantów aby terapia pacjentów jak i kształcenie przyszłej kadry medycznej było na jak największym poziomie. W chwili obecnej dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój o nazwie WUM for WUM” miedzy innymi nasza Klinika uzyskała dofinansowania na realizację zajęć fakultatywnych dla studentów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i telerehabilitacji.